Oto przedstawiamy…
…Jabłko ze Starych Jabłonek
W Starych Jabłonkach bez jabłka ani rusz. Nazwa wsi i tradycja zobowiązuje i… inspiruje.
Jabłonie przez wieki stanowiły charakterystyczny element krajobrazu Starych Jabłonek. Zniewalający zapach obficie kwitnących jabłoni, uwijające się w blasku słońca pszczoły, pachnące i przepyszne jabłka dominowały w krajobrazie wsi. Stare Jabłonki pełne kwitnących jabłoni otaczała puszcza pełna monumentalnych, znanych na całym świecie Sosen Taborskich. Drzewa od wieków były najcenniejszym skarbem wsi. Po zawierusze drugiej wojny światowej i trudnych latach powojennych zwyczaj sadzenia jabłonek w Starych Jabłonkach został zapomniany. Po latach do kontynuacji tej pięknej tradycji wrócił Hotel Anders, dla którego przyroda i pielęgnacja zwyczajów z nią związanych stanowi wielką wartość. Dlatego jabłko i jabłonie są naturalnym elementem naszego istnienia.
Witamy w Krainie Jabłoni.
Niech jabłonki będą z Państwem! Naturalnie na Mazurach.
Niedaleko pada jabłko od jabłoni.
Sprawdź, gdzie znajdziesz jabłko w Hotelu Anders…
Smakując… świeżutkie jabłka, sok jabłkowy, cydr, chipsy jabłkowe, desery jabłkowe, herbatę jabłkową, konfitury jabłkowe, racuchy, drinki na bazie jabłka, ciasta z jabłkiem, potrawy z jabłkami ze specjalnej karty menu.
Odpoczywając… podczas wyjątkowego rytuału Rajska Jabłoń, złożonego z masażu aksamitnym olejem jabłkowym, jabłkowego peelingu na ciało na bazie białej glinki, aksamitnego balsamu jabłkowo-miętowego i masażu ciepłym, aromatycznym jabłkiem. A na twarz proponujemy rytuał Sorbet Jabłkowy.
Delektując się przyrodą… wiosną i latem piękny zapach miododajnych, obficie kwitnących rajskich jabłoni obezwładnia zmysły i wprowadza w błogi klimat Starych Jabłonek.
Smak, zapach i ślad jabłka znajdziecie Państwo również w pokojach hotelowych, w przestrzeni hotelowej oraz w otoczeniu obiektu. Zachęcamy do poszukiwania obecności jabłek w Hotelu Anders i korzystania z ich niepowtarzalnych walorów. Mamy nadzieję, że jabłko w Starych Jabłonkach niejednokrotnie Państwa zaskoczy.
Jabłko – król owoców czy królewski owoc?
Jabłko to owoc znany od tysięcy lat. Posiada wiele właściwości odżywczych, zastosowań kulinarnych, znaczeń symbolicznych… Jednym słowem – bez jabłka ani rusz – szczególnie w Starych Jabłonkach.
Jabłkowe nie do wiary czary-mary
Jabłko z historią
• Jabłko to jeden z najstarszych owoców uprawianych przez człowieka. Geneza jabłka sięga czterech tysięcy lat wstecz. Znali je już Egipcjanie, Grecy i Rzymianie. Do Polski jabłko trafiło z Europy i na początku jego uprawą zajmowali się zakonnicy. O ile u nas jabłka szybko stały się rozpoznawalne i trafiły na polskie stoły, to we Francji długo były przysmakiem tylko najbogatszych.
• Obecnie Polska jest największym w Europie i trzecim na świecie eksporterem jabłek. Na naszym kontynencie nie mamy sobie równych, a co piąte jabłko na europejskim stole pochodzi z polskich sadów.
Jabłko – symbol
• Jabłoń od wieków uważana była za dar bogów – drzewo życia, które karmi człowieka. Stała się totemem, drzewem opiekuńczym, świętym znakiem płodności ziemi.
• W Europie jabłko jest symbolem zdrowia, życia, urodzaju, miłości, ale też wiosny (wspólnie z kwiatem jabłoni), dostatku, długowieczności i nieśmiertelności.
• W mitologii greckiej złote jabłko z napisem „dla najpiękniejszej" rzucone przez boginię Eris stało się przyczyną sporu pomiędzy Herą, Afrodytą i Ateną o to, która z nich jest najpiękniejsza. Konkurs wygrała Afrodyta, która obiecała Parysowi żonę króla Sparty – Helenę. I tak to jabłko doprowadziło do wojny trojańskiej.
• Jabłko jest też tradycyjnym atrybutem władzy królewskiej – złote jabłko z krzyżem symbolizuje sferę kosmiczną, świat i kulę ziemską. Używane jest przy koronacjach obok berła i korony.
Kto codziennie jabłko zjada, tego lekarz rzadko bada – mówi stare angielskie przysłowie
• Jabłko nazywane jest królem owoców – głównie za sprawą swoich właściwości - jabłka zawierają ponad 20 cennych składników oraz posiadają wysoką zawartość kwasów owocowych a także witamin A, B1, B2, C i E.
• O zbawiennym wpływie jabłek na nasze zdrowie pisał już Hipokrates (V-IV w. p.n.e.), a nadworny lekarz cesarzy rzymskich Galen (II w. n.e.) zalecał wino jabłkowe jako cudowne lekarstwo na wszystkie dolegliwości.
• Niegdyś, 3 lutego w dzień św. Błażeja, patrona od bólu gardła, święcono w kościołach jabłka, które potem spożywali i ludzie i zwierzęta. Jabłka są prawdziwą bombą korzystnych dla naszego zdrowia substancji.
Jabłko – owoc artystów i myślicieli
• Fryderyk Schiller, niemiecki poeta żyjący w XVIII wieku, wybitny przedstawiciel romantyzmu europejskiego wąchał… zgniłe jabłka, ponieważ dawały mu natchnienie.
• Gustaw Flaubert XIX-wieczny pisarz francuski, popadając w melancholię, opychał się jabłkami i to pomagało mu przestać… głośno płakać.
• Enrico Caruso światowej sławy włoski śpiewak operowy przed wyjściem na scenę dla kurażu wypijał kielich czystej gorzałki, zagryzając jabłkami.
• Agata Christie przed pracą nad nowym kryminałem zazwyczaj odpoczywała
w wannie, rozkoszując się smakiem dojrzałych jabłek.
• Paul Cezanne światowej sławy malarz francuski obiecywał, iż „jednym jabłkiem zadziwi Paryż”. Dążąc do tego, przez całe życie malował jabłka i wciąż tego najpiękniejszego nie mógł namalować.
• Kornel Makuszyński również był niesamowitym amatorem jabłek we wszelkiej postaci. Twierdził, że swój liryczny humor wyssał z ich sokiem.
• Według popularnej legendy Isaac Newton miał odkryć prawo grawitacji, rozmyślając w sadzie, gdzie spadło mu na głowę jabłko.
• Salvador Dali twierdził, że gdyby Newtonowi na głowę nie spadło jabłko, a figa czy banan to z pewnością do odkrycia prawa powszechnego ciążenia by nie doszło.
Jabłko - ciekawostki z ogonkiem
• Co wspólnego z jabłkami mają jeże? Mit o transportowaniu przez jeże jabłek
na kolcach ma bardzo długą historię i wywodzi się z początków naszej ery, kiedy to Pliniusz Starszy (23-79 n.e.) narysował jeża właśnie z jabłkiem na grzbiecie. Od tego czasu opowieść ta jest powielana i trwale zadomowiła się w naszej świadomości.
Jeż jest zwierzęciem drapieżnym i żywi się, wbrew utartym opiniom nie jabłkami,
a przede wszystkim owadami, ślimakami, dżdżownicami, małymi płazami i gadami oraz drobnymi ssakami. Rzadko zjada również grzyby lub przejrzałe opadłe owoce, nigdy jednak nie przenosi ich na grzbiecie.
• Jabłka wydzielają etylen, który reguluje wzrost. Jeśli, np. w spiżarni mielibyśmy zielone pomidory, to znacznie szybciej dojrzeją one w towarzystwie jabłek.